Hayatın erken dönemlerinde parayı yönetme

Admin

Administrator
Yönetici
biçimimin tanıdığım çoğu insandan çok farklı olduğunu fark ettim. Her zaman beni şaşırttı çünkü insanların tasarruf veya emeklilik hakkında ikinci bir düşünce vermeden nasıl para harcayabileceklerini tam olarak anlayamadım. İleride finansal güvenliğinizi sağlamak için şimdi başlayabileceğiniz bazı temel alışkanlıklar şunlardır:

1. Emeklilik için mümkün olduğunca erken tasarruf yapmak, yapabileceğiniz en faydalı şeydir. Çoğu plan için minimum olan ayda sadece 50 $ olsa bile, emeklilikte binlerce dolar ile kendinizi binlerce ile kurabilirsiniz. Ne kadar erken o kadar iyi. Örneğin, 65 yaşına kadar ayda 200 dolar tasarruf eden ve yılda tasarruf edilen fonlardan tam olarak% 6 kazanan 25 yaşındaki bir kişi yaklaşık 400.000 dolar biriktirecekti. Ancak her ay aynı kazanç oranında aynı miktara katkıda bulunan 40 yaşındaki bir çocuk 65 yaşına kadar sadece 139,600 dolar biriktirirdi.

2. Kredi kartı üzerinde asla faiz oranlı bir bakiye bulundurmayın. Bu, hayatınızın geri kalanında size yük olabilecek bir miktar borç oluşturmanın en hızlı yollarından biridir. Kredi kullanmanız gerektiğinde ve her ay tam olarak ödeme yapamıyorsanız,% 0 faiz kartı isteyin. Birçok promosyon altı aydan bir yıla kadar veya daha fazladır. Sorumlu bir şekilde kullanılırsa, bunlar aslında ücretsiz bir kredidir. Tüm bakiyesini dönem sonundan önce ödediğinizden emin olun, aksi takdirde yükümlülüğünüze yüzlerce dolar (daha fazla değilse) ekleyebilecek geriye dönük faiz elde edersiniz.

3. Yeni bir araba veya kira satın almak yerine, tasarruf etmeye ve nakit için iyi kullanılmış bir araba satın almaya çalışın. Faiz, amortisman, vergiler, levhalar ve sigortalar arasında ne tasarruf ederseniz binlerce tasarruf edersiniz. Edmunds.com'a göre, en büyük amortisman düşüşünden kaçındığınız için iki yaşında bir araba satın almak en iyi seçenektir. Üç yıl boyunca sahip olmak ve sonra satış yapmak da size fayda sağlayacaktır çünkü bu noktada genellikle gerekli olan uzun süreli bakım nedeniyle beşinci yıldan sonra büyük bir düşüş görüyorsunuz. İki yıllık bir aracı ödünç vermek zorunda kalmadan karşılayamazsanız, uzun süreli bakım onarımlarıyla (ve mümkünse düşük millerle) biraz daha yaşlanmak en iyi seçenektir.

4. Mümkünse dışarıda yemek yemekten kaçının. Ortalama bir Amerikalı, ayda ortalama 232 $ veya yılda yaklaşık 2.700 $ harcama yaparak haftada 4-5 kez yiyor. Eğer iki yıl boyunca dışarıda yemek yemeyi atlarsanız, aslında yukarıdaki üçüncü nokta gibi iyi kullanılmış bir araba alacak kadar tasarruf etmiş olursunuz.

5. Son şey ve tartışmasız en önemlisi uzun vadeli düşünmektir. Harcamaları haklı çıkarmanın en kötü yolu, bunu aylık veya yıllık toplamlara göre bireysel olarak yapmaktır. Örneğin, yemeğe sadece 10 $ 'a mal olabilir, ancak bunu bir yıl boyunca haftada üç kez yaparsanız, 1.400 dolardan fazla harcayacağınızı düşünmeyin. Aynı mantık hemen hemen her şeye uygulanabilir, kıyafetler, tatiller, mobilya, kahve, hızlandırılmış nakliye vb. Her zaman para harcamak üzereyken düşünün, tamam, bu her yıl bana ne kadar mal olacak.